Podsumowanie działalności stowarzyszenia „Zielona Ziemia” w 2007 r.

     Okres świąteczno-noworoczny jest czasem podsumowań i refleksji nad wydarzeniami mającymi miejsce w minionym już roku. Wspominamy wydarzenia i sytuacje z życia prywatnego, rodzinnego i zawodowego, ale także społecznego, szczególnie w odniesieniu do naszej lokalnej, śląskiej i radzionkowskiej społeczności. Jedną z takich płaszczyzn, na której w 2007 r. wiele się działo, jest ochrona środowiska. W większości przypadków Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia” albo było inicjatorem wydarzeń z tej dziedziny, albo przynajmniej miało w nich swój udział. Wszystkich internautów zainteresowanych szeroko pojętą ekologią, a także tych, którzy jeszcze tej pasji w sobie nie odkryli, zachęcam do zapoznania się z niniejszym artykułem, który jest podsumowaniem działalności „Zielonej Ziemi” w roku 2007.
     Pierwsze miesiące 2007 r. w „Zielonej Ziemi” przebiegały pod znakiem Programu „Moje Czyste Miasto”, zainicjowanego przez stowarzyszenie w październiku 2006 r. Celem Programu jest zmiana postaw i zachowań dzieci i młodzieży względem środowiska poprzez działanie praktyczne, jakim jest zbiórka surowców wtórnych – makulatury, butelek PET i zużytych baterii – w placówkach oświatowych. Zbiórka ta ma przede wszystkim aspekt edukacyjny – wskazuje na to, że gospodarstwo domowe, przedszkole i szkoła są miejscami wytwarzania odpadów oraz uczy właściwej gospodarki odpadami (np. segregacji) na poziomie zależnym od każdego obywatela. W I edycji Programu „Moje Czyste Miasto” udział wzięło 10 placówek oświatowych z Radzionkowa i 1 z Bytomia, zaś rywalizację (z nagrodami) o miano lidera segregacji roku szkolnego 2006/2007 wygrały: Przedszkole nr 4 z Rojcy, Szkoła Podstawowa nr 1 z Radzionkowa i Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Rojcy.
     W kwietniu mieszkańcy Radzionkowa licznie wzięli udział w IV Rodzinnych Ekoporządkach. W 2007 r., oprócz tradycyjnego już sprzątania fragmentu naszego miasta przez dzieci z rodzicami, akcja polegała na posadzeniu drzew wokół oczyszczalni ścieków, co na celu miało stworzenie pasa zieleni oddzielającego zabudowania Rojcy od tego uciążliwego zakładu. Ponadto wiele drzewek bezpośrednio rozdano mieszkańcom, którzy mogli posadzić je w swoich ogródkach.
W maju miała miejsce kolejna cykliczna impreza organizowana przez „Zieloną Ziemię” – kampania „Szukamy rady na odpady”. W dniach 15-17 maja w CK „Karolinka” odbyły się: Przedszkolny Festiwal Ekologiczny, w którym spektakle o tematyce ekologicznej wystawiały przedszkolaki z Radzionkowa, Bytomia, Piekar Śląskich i Tarnowskich Gór. Otwarta Konferencja Ekologiczna zatytułowana „Energia w domu”, która dotyczyła czystych sposobów przetwarzania i poszanowania energii w gospodarstwie domowym. Targi Przedsiębiorczości, na których swoje produkty i usługi oferowały firmy związane z branżą energetyczną. Z okazji konferencji wydany został okolicznościowy biuletyn. Cieszy fakt, że wszystkie te wydarzenia, składające się na kampanię „Szukamy rady na odpady” spotkały się z zainteresowaniem, przede wszystkim ze strony dzieci (festiwal) i młodzieży (konferencja). 19 maja przedstawiciele „Zielonej Ziemi” wzięli udział w debacie „Quo Vadis Radzionków?” zorganizowanej przez Inicjatywę Obywatelską.
     W okresie wakacji letnich na Walnym Zebraniu Członków dokonano zmian w statucie stowarzyszenia; doszło także do zmian w zarządzie. Obecnie zarząd tworzą: Teresa Bryś-Szczygieł – prezes, Piotr Niebylski – wiceprezes, Michał Gwóźdź – wiceprezes, Maria Bączkowicz – sekretarz, Agata Koptyńska – skarbnik. Ponadto latem, po okresie przerwy, zaczęła funkcjonować zmodernizowana strona internetowa stowarzyszenia. Adres tej strony to www.zielonaziemia.pl.
     21 września w SDK „Odeon” w Czeladzi miał miejsce wernisaż Wystawy Plakatu Ekologicznego, na którym odbyły się koncert Ewy Urygi i prezentacja albumu zawierającego wystawione prace. Warto podkreślić, że wszystkie plakaty nawiązujące do tematyki ochrony środowiska zostały stworzone przez profesjonalnych artystów-grafików. Rok wcześniej wystawę tę mogli oglądać radzinczanie w galerii „Mozaika”, a prace w wersji internetowej dostępne są cały czas pod adresem www.ekoplakat.radzionkow.pl.
     W październiku ruszyła II edycja Programu „Moje Czyste Miasto”. Zasięg zbiórki surowców wtórnych został rozszerzony z Radzionkowa na Bytom i powiat tarnogórski. W tej chwili Program toczy się w 40 placówkach oświatowych, gdzie koordynowany jest przez 55 nauczycieli-koordynatorów, a udział w nim bierze ok. 13.000 dzieci i młodzieży. Patronat honorowy nad całą akcja sprawują: burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor, starosta tarnogórski Józef Korpak i prezydent Bytomia Piotr Koj. Program „Moje Czyste Miasto” to nie tylko selektywna zbiórka i walka o tytuły liderów miesiąca i roku, ale także mnóstwo ciekawych ludzi z ciekawymi pomysłami. W ten sposób zrodziła się Akademia Edukacji Ekologicznej, która dla uczestników Programu, ale też dla wszystkich zainteresowanych tematyką ekologiczną, jest miejscem poszerzania ekologicznych horyzontów, dyskusji o środowisku i jego problemach, strawy dla ducha w postaci koncertów muzyki poważnej i rozrywkowej, a także okazją do zwyczajnych spotkań ze znajomymi. Spotkania Akademii Edukacji Ekologicznej odbywały się jak dotychczas w restauracji Figaro i Muzeum Chleba. Już dziś zapraszamy na kolejną odsłonę Akademii, do galerii „Mozaika” gdzie 21 lutego odbędzie się wernisaż tradycyjnej porcelany śląskiej oraz do restauracji Figaro, gdzie w porcelanowej oprawie będzie można delektować się kawą i herbata z różnych zakątków świata.
     Warty odnotowania jest fakt, że w ubiegłym roku Urząd Miasta uruchomił Program Ograniczenia Niskiej Emisji, mający na celu poprawę jakości atmosfery w Radzionkowie. Program ten jest naszemu miastu niezwykle potrzebny – skutki środowiskowe i przede wszystkim zdrowotne tradycyjnego ogrzewnictwa przeplatanego z nawykiem spalania odpadów są powszechnie znane. Stowarzyszenie „Zielona Ziemia” usilnie lobbowało na rzecz przystąpienia Radzionkowa do PONE, choćby poprzez zorganizowanie debaty społecznej na temat niskiej emisji i przeprowadzenie kampanii „Palisz śmieci ? Jesteś trucicielem!” w 2006 r. Podkreślić należy, że współpraca „Zielonej Ziemi” z władzami samorządowymi Radzionkowa w 2007 r. układała się zupełnie dobrze, za co zarząd stowarzyszenia na ręce burmistrza Gabriela Tobora składa serdeczne podziękowania.
     Nowy 2008 rok przypomina o starych problemach: odorach emitowanych przez oczyszczalnię ścieków, dzikich wysypiskach straszących nie tylko na obrzeżach miasta, zagospodarowaniu terenów zielonych takich jak Księża Góra, dolina Szarlejki, Szkała czy Nokiełka. Ciągle trzeba wiele pracy, by prawidłowo kształtować nasze środowisko, ale także osobistą i społeczną świadomość ekologiczną, bez której zamierzenia wszelkich działań proekologicznych nigdy nie zostaną w pełni zrealizowane. W tym roku stowarzyszenie „Zielona Ziemia” na pewno nie będzie się nudziło!
     Pozostaje mi jeszcze tylko złożyć Państwu serdeczne życzenia, by nowy 2008 rok był zdrowszy, czystszy i bardziej zielony – po prostu piękniejszy!

Michał Gwóźdź