Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii Zielona Ziemia zaprasza do udziału w otwartej konferencji ekologicznej, która odbędzie się 13 maja 2015 r. o godz. 9.00 w Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie pod hasłem „Człowiek, środowisko, jakość życia”.

Celem konferencji jest identyfikacja zagrożeń cywilizacyjnych, próba diagnozy wpływu zmian zachodzących w środowisku na kondycję człowieka i jakość jego życia oraz promocja zdrowego stylu życia.
Konferencja składa się z części wykładowej dla wszystkich uczestników oraz warsztatów, w których udział  każdy uczestnik wybiera według swoich zainteresowań.
Program konferencji kierujemy do mieszkańców naszego regionu, przedstawicieli  samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych, a w szczególności do zorganizowanych grup młodzieży szkolnej.
Konferencji towarzyszyć będą Targi Edukacji i Przedsiębiorczości oraz WYSTAWA EXPO ZDROWIE, na której będzie można uzyskać praktyczne wskazówki dotyczące kształtowania właściwych nawyków zdrowotnych oraz dokonać bezpłatnych badań ciśnienia, poziomu cukru, tkanki tłuszczowej, wieku biologicznego itp.(rejestracja na badania w dniu imprezy).
Udział w konferencji dla uczestników jest bezpłatny.

Zapraszamy koła naukowe, szkoły i inne placówki oświatowe oraz instytucje do pokazania swojej pracy na targach i oferujemy możliwość umieszczenia informacji w  biuletynie pokonferencyjnym lub  przekazania materiałów uczestnikom konferencji.

PROGRAM KONFERENCJI

9.00 - 9.15 Występ Laureata X Przedszkolnego Festiwalu Ekologicznego
9.15 - 9.30 Podsumowanie działań edukacyjnych roku 2014/2015 Gala wręczenia nagród

WYKŁADY (Sala Widowiskowa, C.K. Karolinka)

9.30 - 9.45 Badania naukowe jako determinanta tworzenia technologii przyjaznych środowisku - dr hab. Andrzej Misiołek, Senator RP
Dr hab. Andrzej Misiołek pracuje na stanowisku profesora w dwóch górnośląskich uczelniach: na Wydziale Nauk Technicznych Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach oraz  na Wydziale Zarządzania w Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Prowadzi tam wykłady i seminaria z chemii, chemii środowiska, ekologii oraz zagrożeń środowiskowych i cywilizacyjnych. Jest autorem i redaktorem lub współredaktorem wielu książek i publikacji naukowych. W roku 2011 powołany przez Prezydenta RP na kolejną kadencję do Narodowej Rady Ekologicznej. Od roku 2007 jest senatorem RP i członkiem senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, od 2011 roku pełni funkcję przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Senatu RP.
Wielkie migracje ludności do miast i ośrodków przemysłowych oraz przyrost ludności świata, urbanizacja, produkcja i dostarczanie energii, żywności i wody, szybkie zużywanie surowców naturalnych i paliw kopalnych, gwałtownie rosnące ilości różnego rodzaju odpadów, dewastacja i skażenie środowiska przyrodniczego, to tylko wybrane problemy, z obszernego ich wykazu, które powstały i rozwijały się wraz z postępem cywilizacyjnym. Wymagają one pilnego rozwiązania jeżeli chcemy bezpiecznie żyć na Ziemi i w długiej perspektywie korzystać z jej zasobów.
Uwzględniając zasady zrównoważonego rozwoju w działalności przemysłowej należy mieć na uwadze dalekosiężne skutki tej działalności i stosować się do zasad tzw. etyki środowiska, szanując środowisko przyrodnicze i dbając o jego stan. Przejawia się to przez stosowanie, w działalności przemysłowej, procesów technologicznych o minimalnym negatywnym oddziaływaniu na przyrodę i zapewniających bezpieczeństwo pracownikom. Wymaga to niejednokrotnie dokonywania zmian ingerujących w proces technologiczny w taki sposób, by nie powstawały niebezpieczne odpady i zużywane było jak najmniej energii, czyli realizowane są zasady ekologicznego przemysłu poprzez tzw. czystą produkcję.

9.45 - 11.15 Homo sapiens na granicy przetrwania - wykład multimedialny - dr Andrzej Boczarowski, Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
Dr Andrzej Boczarowski na stałe związany jest z Uniwersytetem Śląskim oraz Stowarzyszeniem Delta. Z zawodu paleontolog, geolog, muzeolog, grafik i informatyk programista. Łącząc te wszystkie umiejętności, profesjonalnie zajmuje się trójwymiarowymi rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, filmu, telewizji, muzeów i parków tematycznych. Jako nauczyciel z powołania efekt swoich prac chętnie przedstawia w formie prezentacji multimedialnych. W jego wykładach bierze udział po kilka tysięcy słuchaczy miesięcznie. Obejmują one ewolucję materii od powstania Wszechświata do pojawienia się człowieka. Na naszej konferencji zaprezentuje wykład multimedialny Homo Sapiens na granicy przetrwania.

WARSZTATY (11.30 - 13.00)

1) Żyj świadomie - dr Piotr Kardasz - sala zielona C.K. Karolinka
Dr Piotr Kardasz - doktor nauk przyrodniczych - ekolog, pedagog, architekt krajobrazu. Autor popularnych programów przyrodniczych w TV i Radio, publicysta, autor filmów i szeregu książek popularyzujących przyrodę i zdrowy styl życia. Nagrodzony złotym medalem na Eureka 2003 w Brukseli za ekologiczną technologię Izoling. Ponadto działacz samorządowy zaangażowany w ochronę dziedzictwa przyrody i promocję sportu dla zdrowia.

 

 


2)
Warsztat kulinarny - Maria Ożga - Restauracja FIGARO
Maria Ożga ma 37 lat i mieszka w Tarnowskich Górach. Finalistka drugiej edycji znanego programu kulinarnego MasterChef . Z wykształcenia jest księgową, prowadzi biuro konsultingowo-księgowe. Pasje do gotowania odziedziczyła po ojcu, który mistrzowsko władał nożem i patelnią. Pierwszą potrawą, jaką przygotowała była jajecznica na maśle, wtedy też rozpoczęła się jej wielka fascynacja sztuką gotowania Od 1 kwietnia jest gospodynią restauracji Kryształowa w Katowicach. Jest ambasadorem śląska i śląskiej tradycji kulinarnej. Ma swój program kulinarny na antenie TVS, a w tej kadencji została radną powiatu tarnogórskiego.

3) Szkoła taniego podróżowania - Michał Piec - sala widowiskowa C.K. Karolinka
Michał Piec (www.michalpiec.pl) - pieszo, rowerem, autostopem i tanimi liniami lotniczymi odwiedził łącznie prawie 60 krajów świata. W podróży przede wszystkim ceni sobie niezależność. Jego wyprawy czasem mają charakter pielgrzymkowy, a zawsze ultraniskobudżetowy. Lubi łączyć autostop z rowerem, a także nocować bez namiotu. Prawie zawsze jest w podróży, a krótkie okresy pobytu w Piekarach Śląskich wykorzystuje na spotkania z ludźmi i poszukiwanie nowych wyzwań.

4)
Ze starego nowe - rękodzieło z recyklingu - Mariola Urbaniak i Żaneta Mońka - sala baletowa C.K. Karolinka
„Ze starego nowe” to ciekawa propozycja dla kreatywnych. Panie Mariola Urbaniak i Żaneta Mońka, instruktorki terapii zajęciowej  Warsztatu Terapii Zajęciowej Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej nauczą wykonywać niepowtarzalne przedmioty, ozdoby i biżuterię z tego co każdy ma pod ręką. Po tych warsztatach inaczej spojrzycie na swoje śmieci.
Warsztat promuje  ideę recyklingu, czyli powtórnego przetworzenia substancji lub materiałów zawartych w odpadach, a także upcyklingu, przywrócenia rzeczy światu poprzez ich ponowne wykorzystanie i nadanie im nowej jakości, nowego znaczenia



5)
Ekologia społeczna - mapa problemów społecznych - dr Monika Zawartka-Czekaj - świetlica C.K. Karolinka
Dr Monika Zawartka-Czekaj  warsztat w ramach otwartej konferencji ekologicznej CZŁOWIEK, ŚRODOWISKO-JAKOŚĆ ŻYCIA będzie dotyczył szeroko rozumianych zjawisk i problemów społecznych, które dotykają współczesnych ludzi. Będzie opierał się o badania przeprowadzone w Tarnowskich Górach. W ramach warsztatu uczestnicy będą mieli możliwość stworzyć własne mapy problemów społecznych w oparciu o zaprezentowany materiał. Celem prezentowanych badań jest dogłębne poznanie określonej rzeczywistości społecznej, aby móc wprowadzać w niej efektywne zmiany. Zmiany, które będą pomagały i prowadziły do lepszego funkcjonowania ludzi, a tym samym lepszej jakości życia.

 

WYSTAWA EXPO ZDROWIE (możliwość wykonania bezpłatnych badań! Rejestracja w dniu imprezy)

Trudno przecenić znaczenie profilaktyki zdrowotnej. W środę 13 maja br. o godz. 9.00 uruchamiamy stoiska Wystawy Expo Zdrowie. Dla wszystkich chętnych, nie tylko uczestników konferencji, praktyczne wskazówki dotyczące ochrony zdrowia i prowadzenia zdrowego stylu życia, a także możliwość zrobienia bezpłatnych badań. Konsultanci zmierzą ciśnienie, poziom cukru ( tylko osoby pełnoletnie lub za zgodą rodzica), określą wiek biologiczny, poziom tkanki tłuszczowej, zrobią test wysiłkowy itp. Zrób coś dla siebie i przyjdź do C. K. Karolinka w Radzionkowie.

 

TARGI EDUKACJI I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Do pobrania: