Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

2008

ECO Prymusi to nagrody przyznawane przez Stowarzyszenie "Zielona Ziemia" przedszkolom, szkołom i innym placówkom oświatowym, które w swojej działalności edukacyjno-wychowawczej nie zapominają o ochronie środowiska. 
 
Drogi Nauczycielu i Wychowawco - jeżeli i Ty podejmujesz działania na rzecz budzenia i kształotowania postaw proekologicznych wśród młodego pokolenia i chciałbyś podzielić sie swoimi osiągnięciami, pomysłami i doświadczeniem, ten dział jest do Twojej dyspozycji. Na Twoje teksty, zdjęcia i prezentacje czekamy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do współpracy na rzecz wychowania człowieka świadomego swojej roli w środowisku!
 
Twoje przedszkole, szkoła lub placówka oświatowa innego typu również może zostać ECO Prymusem! 

W czasie seminarium ekologicznego „Ziemia woła SOS - szukamy rady na odpady”, które odbyło się w Tarnowskich Górach w Starostwie Powiatowym 14 listopada 2008 r. poraz pierwszy wręczono nagrody ECO Prymusów. W obecności władz Starostwa Powiatowego nagrodę otrzymały: I LO im Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach, Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach, Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach, Wieloprofilowy Zespół Szkół w Tarnowskich Górach, Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie w Tarnowskich Górach oraz dwie placówki z Radzionkowa: Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych oraz Zespół Szkół Specjalnych.


Plakat stworzony specjalnie na uroczystość wręczenia nagród ECO Prysusów.

Jest to nagroda Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia” dla osób fizycznych lub prawnych za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz edukacji ekologicznej społeczeństwa i poprawy stanu środowiska lokalnego.

Czytaj więcej: ECO Prymusi z powiatu tarnogórskiego

W roku szkolnym 2007/2008 młodzież Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie w Tarnowskich Górach po raz pierwszy przystąpiła do programu pn. Moje czyste miasto (II edycja), zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii Zielona Ziemia. 

Czytaj więcej: Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach

Nasza szkoła położona jest w obrębie Zespołowo Pałacowego w Brynku. Na ponad 30 ha powierzchni, wśród pięknego starodrzewu rozmieszczone są obiekty dydaktyczne i szkolny internat. Prawie 5 ha powierzchni parku zajmuje ogród botaniczny. 

Czytaj więcej: Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku

Tradycją naszej placówki jest udział uczniów w wielu działaniach prowadzonych na rzecz środowiska przyrodniczego i jego ochrony. Z jednej strony temu celowi służy corocznie prowadzona akcja ekologiczna „Sprzątanie Świata”, w ramach której porządkowane są fragmenty szlaków turystycznych, przebiegających przez najbliższą okolicę, stanowiącą rejon Księżej Góry w Radzionkowie i Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.

Czytaj więcej: Zespół Szkół Specjalnych w Radzionkowie

Wieloprofilowy Zespół Szkół w Tarnowskich Górach na bieżąco podejmuje działania na rzecz ochrony naszego środowiska. Szkoła brała udział w programie ekologicznym "Rozpal niepokój o Ziemię", otrzymując w 2003 roku wyróżnienie na etapie wojewódzkim.W programie brało udział 30 uczniów , do finału zakwalifikowały się 3 osoby.Opiekunem była mgr Maria Kornaś.

Czytaj więcej: Wieloprofilowy Zespół Szkół w Tarnowskich Górach

W Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym od wielu lat podejmowanych jest wiele inicjatyw o charakterze ekologicznym. Celem przeprowadzanych akcji, konkursów, imprez, akademii, wyjazdów jest poszerzanie wiedzy naszych uczniów z dziedziny ekologii, wpojenie im zasady poszanowania przyrody, informowanie o sposobach dbania o otaczającą nas aurę i florę. 

Czytaj więcej: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy  w Tarnowskich Górach

Mając na uwadze kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego i obowiązku jego ochrony w naszej szkole, zagadnienia związane z tym problemem realizowane są zarówno na zajęciach przedmiotowych, jak również w ramach działalności koła ekologicznego. Uczniowie uczestniczący na zajęcia koła sa zapoznawani z obecnym stanem środowiska, jego zagrożeniami oraz możliwościami zapobiegania degradacji. W problematyce tej szczególną uwagę poświeca się naszemu regionowi.

Czytaj więcej: Zespół Szkół Budowlano-Architektownicznych w Tarnowskich Górach

 SZKOLNY OGRÓD
„Nasza przyszłość w dużej mierze zależy od naszej świadomości przyrodniczo-ekologicznej.” W myśl tej idei podejmujemy wiele działań na rzecz środowiska naturalnego. Otoczenie naszej szkoły stanowi arboretum – ogród botaniczny. Obecnie rośnie tu 113 gatunków, należących do 35 rodzin, pochodzących z różnych regionów świata. Warto zaznaczyć, że ogród powstał na obszarze agrobiologicznie zdewastowanym, więc przyczynił się do odbudowy zniszczonego krajobrazu naszej dzielnicy.

Czytaj więcej: Każdy z nas jest odpowiedzialny za przyrodę - działania podejmowane przez SP 45 w Bytomiu