Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

Sprzątam psie kupy

W MTV pojawił się nowy 60 sekundowy spot utrzymany w konwencji filmu gangsterskiego. Policjanci otaczają przestępców i każą im rzucić broń. W kulminacyjnym momencie kilka osób mówi "Shit", po czym jeden z funkcjonariuszy spogląda ze złością na swoje buty. Całość kończy hasło "Clean up after your dog, man". I wszystko się wyjaśnia.

Celem akcji skierowanej do młodych odbiorców jest kreowanie mody na sprzątanie po swoich psach. Ostatni dużo się o tym mówi. Cóż, wiosenne ostrzejsze słońce, coś tam podobno zawsze obnaża. My możemy się jednak cieszyć. Dzięki współpracy Stowarzyszenia „Zielona Ziemia” i urzędu miejskiego w mieście pojawiło się 15 koszy z dystrybutorami woreczków na „psie i ich właścicieli” problemy. Worki znajdujące się w dystrybutorach są wyprodukowane ze specjalnego kompostowalnego tworzywa, a więc rozwiązując jeden problem nie tworzymy nowych- woreczek z tradycyjnej folii rozkłada się podobno 400lat!.

Czytaj więcej: Wiosna, wiosna...

Na naszej stronie internetowej staramy się prezentowac nie tylko osiągnięcia stowarzyszenia "Zielona Ziemia", ale także promować przykłady dobrych rozwiązań problemów ekologicznych, które są udziałem zarówno naszych przyjaciół, jak i takie, na które sami trafiliśmy podczas naszych podróży. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć koszów na psie odchody, które możemy spotkać nie tylko w naszym kraju.

 

 Radzionków

  

 Tuchola

  

 Griesheim, Niemcy

 

Pies przyjacielem człowieka,

To prawda stara jak świat,

Lecz gdyby tak jeszcze po nim posprzątać

Jak czysty byłby wtedy świat!

 

A gdyby nasz pies był bardziej rozumny,

 Byłby z pana bardzo dumny.

 

Maria Bączkowicz 

Czytaj więcej: Pies przyjacielem człowieka jest !

Powoli i nie bez bólu, jak to przy narodzinach, powstaje system gospodarki odpadami
w naszym mieście Powszechnie dyskutujemy o cenach odbioru odpadów zaskoczeni faktem, że są firmy odbierające odpady wyselekcjonowane za darmo, a innym nawet za 5złotych od worka się to nie opłaca. No cóż, spójny system gospodarowania odpadami to wytwórca ( czyli my), wyspecjalizowane firmy odbierające te odpady i na końcu -miejsca do których trafiają one do składowania lub odzysku. Jeszcze nie dawno wszystko było proste. Wyspecjalizowanych firm niewiele, za to sposób postępowania zawsze ten sam –odpady trafiały na wysypiska. Dziś musimy czekać aż się  ustali pewna harmonia, na szczęście z udziałem „niewidzialnej ręki” wolnego rynku. Ale jako społeczeństwo jesteśmy dopiero na początku drogi uporania się z problematyką odpadów. Dziś kiedy w powietrzu „czuć wiosnę” chcę zapoczątkować dyskusję na temat innego problemu- także związanego z odpadami.

Czytaj więcej: Psia sprawa?

 Zapraszamy do współpracy!
Ogłaszamy konkurs na animacje komputerowe, bannery, gify, gry itp. nawołujące do sprzatania po swich pupilach. Najlepsze prace umiescimy na naszej stronie internetowej oraz wykorzystamy w kampanii "Sprzątam po swoim psie - to nie jest kupa roboty".