Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

Zobacz nas na Nasa-klasa.pl


Człowiek jest częścią środowiska i powinien z nim pozostawać w harmonii...

 

Mówimy wtedy o dobrostanie lub dobrej jakości życia. Niestety, chociaż coraz więcej ludzi deklaruje postępowanie zgodne z szacunkiem dla przyrody i ogólniej środowiska, to jako społeczeństwo wyrządzamy mu szkody, często nieodwracalne. Rzeczywistość z jaką  mierzymy się obecnie to  problem zakłócenia równowagi ekologicznej na praktycznie wszystkich poziomach (powietrze, woda, pokarm, ziemia). Istotne więc stają się pytania jak to wpływa na naszą kondycję jako jednostki i jako gatunku.

13 maja  br. w C.K. Karolinka w Radzionkowie odbyła się Otwarta Konferencja Ekologiczna organizowana, już po raz dziesiąty, przez Stowarzyszenia Zielona Ziemia.
Tegoroczne hasło brzmiało „Człowiek, Środowisko, Jakość Życia”. Jej celem była identyfikacja zagrożeń cywilizacyjnych i próba diagnozy wpływu zmian zachodzących w środowisku na kondycję człowieka i jakość jego życia. Konferencja została objęta patronatem Senatora RP Andrzeja Misiołka, Burmistrza Miasta Radzionków Gabriela Tobora, Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli, Starosty Tarnogórskiego Józefa Burdziaka. Wzięli w niej udział pan Senator RP Andrzej Misiołek, dr Gabriel Tobor Burmistrz Miasta Radzionków, Przewodniczący Rady Miasta Radzionków Dariusz Wysypoł, Członek Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Katowicach, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego Irena Gatys, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska z Radzionkowa Zuzanna Senkała, dyrektorka Zakładu Placówek Oświatowych Joanna Kwiecińska, Radny Miasta Ruda Śląska Sławomir Ochliński, Radny Miasta Radzionków Eugeniusz Marek, przedstawicielki urzędów  z Piekar Śląskich i Bytomia Tatiana Wigand  i Adrianna Giełzak oraz organizacji pozarządowych.
W ramach konferencji zorganizowano  wykłady, warsztaty, kiermasz oraz Wystawę Ekspo Zdrowie, na której można było uzyskać praktyczne wskazówki dotyczące ochrony zdrowia i prowadzenia zdrowego stylu życia, a także  zrobić bezpłatne badania. Zmierzyć ciśnienie, poziom cukru, określić wiek biologiczny, poziom tkanki tłuszczowej, zrobić test wysiłkowy itp.
Prelegentami konferencji byli prof. n. dr hab. Andrzej Misiołek Senator RP, który wygłosił wykład pt. „Badania naukowe jako determinanta tworzenia technologii przyjaznych środowisku” oraz dr Andrzej Boczarowski z wykładem multimedialnym pt. „Homo sapiens na granicy przetrwania”.
Nazwa „otwarta konferencja” oznacza, że mógł przyjść każdy zainteresowany tematem. Wykładów wysłuchało ponad 500 uczestników, głównie dzieci i młodzieży z Radzionkowa, Bytomia, Piekar Śląskich, Orzecha, Tarnowskich Gór, Rudy Śląskiej i Chorzowa. Zabrakło miejsc siedzących na sali widowiskowej, na balkonie i część młodzieży rozłożyła się w przejściach. Mimo, że wykłady nie były krótkie (wykład multimedialny trwał prawie 90 minut) na sali było pełne skupienie, a potem doktor Andrzej Boczarowski znalazł się w krzyżowym ogniu pytań: Skąd pojawił się człowiek?, Czym różnimy się od innych gatunków?, Co powoduje, że jesteśmy ludźmi?, Co się stanie jeżeli księżyc oddali się od Ziemi? ... To tylko niektóre  nich. Nie miał łatwo.
W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty. Wszystkie w tym samym czasie i trzeba było zdecydować, czy wybrać  spotkanie z dr Piotrem Kardaszem „Żyj świadomie”, czy dr Moniką Zawartka-Czekaj, która wyjaśniała co to jest ekologia społeczna i do czego służą mapy problemów społecznych, a może „Szkołę taniego podróżowania” Michała Pieca, warsztat rękodzieła z recyklingu Marioli Urbaniak i Żanety Mońka z Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej, czy warsztat kulinarny z Maria Ożga finalistki drugiej edycji MasterChefa.

Konferencja to również okazja do podsumowania działań edukacyjnych Zielonej Ziemi i wręczenia nagród najlepszym. W jej trakcie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród za rok 2014/2015. Rozpoczęło ją przedstawienie dzieci z Przedszkola Nr 3 z Piekar Śląskich z Grupy Puchatka w inscenizacji „Zamieszanie na polanie”. Przedstawienie przygotowane przez Klaudię Szewczyk i Monikę Gacka  wygrało tegoroczny Przedszkolny Festiwal Ekologiczny, który odbył się 29 kwietnia również w C.K. Karolinka. Przedszkole zasadziło już pamiątkowe drzewo ufundowane przez państwa Małgorzatę i Piotra Cholewa z firmy „Drzewa formowane” z Radzionkowa, a nagrodę na scenie w postaci bonu podarunkowego Media Markt o wartości 600 zł odebrała pani dyrektor Grażyna Zioło. W kategorii najlepsza praca plastyczna wygrało Przedszkole Nr 4 „Bajka” z Radzionkowa. Bon o wartości 300 zł odebrała pani dyrektor Anna Gajkiewicz. Wręczono również  nagrody  Lidera Segregacji IX edycji Programu Moje Czyste Miasto. Nagrody otrzymali: Przedszkole Nr 3 z Radzionkowa, koordynatorka: Anna Skrzypulec, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Orzechu, koordynatorka: Danuta Gałęziok, Gimnazjum Nr 6 z Rudy Śląskiej, koordynatorka: Małgorzata Dziopa, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa z Bytomia, koordynatorka:  Wioletta Drygała. Laureaci otrzymali nagrody w postaci bonów podarunkowych o wartości 500 zł dla placówki z rąk Burmistrza Miasta Radzionków. Następnie  wręczono nagrody fundowane za działania na rzecz edukacji ekologicznej, promowanie właściwych postaw i budowanie świadomości ekologicznej dzieci. Prof. Andrzej Misiołek wręczył nagrodę Senatora Rzeczpospolitej Polskiej dla Joanny Markusik z Szkoły Podstawowej Nr 3 z Bytomia oraz przekazał nagrodę ufundowaną przez Rektora GWSH w Katowicach prof. Krzysztofa Szaflarskiego Joannie Stawickiej dyrektorce Przedszkola Lingwistycznego z Oddziałami Integracyjnymi EJBISI w Rudzie Śląskiej. Nagroda Prezesa Stowarzyszenia „Zielona Ziemia” Teresy Bryś-Szczygieł  trafiła do rąk pana Jacka Groja.
Gratuluję wszystkim laureatom, ale również serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom i wolontariuszom za wielki wkład pracy i serce wkładane w to, aby nowe,  rosnące pokolenie zostało wychowane w duchu szacunku do środowiska i miejsca, w którym żyją.

Konferencja jest częścią cyklicznego programu edukacyjnego „Szukamy rady na odpady”, który ma na celu popularyzację wiedzy ekologicznej i promuje pożądane postawy względem środowiska. Jest on prowadzony przez Stowarzyszenie Zielona Ziemia od 2006 r. W jego ramach organizujemy corocznie Przedszkolny Festiwal Ekologiczny, konferencje, wystawy, Program Moje Czyste Miasto, spotkania Akademii Edukacji Ekologicznej oraz szkolenia i warsztaty. Wzięło w nim udział już ponad. 60 tys. uczestników, przede wszystkim dzieci i młodzieży. Za to wspaniałe osiągnięcie chciałam bardzo serdecznie podziękować zarządowi, członkom i sympatykom Stowarzyszenia Zielona Ziemia oraz wszystkim, którzy nas wsparli.

Partnerami i mecenasami tegorocznej konferencji byli:
UM Radzionków, UM w Bytomiu, Starostwo Powiatowe, C.K. Karolinka, Firma Van Gansewinkel z Rudy Śląskiej, Firma TanQuid z Radzionkowa, Restauracja Figaro z Radzionkowa, Gospodarstwo Rolne Bartłomieja Pliczko z Wożnik, Małgorzata i Piotr Cholewa z Firmy Drzewa Formowane z Radzionkowa, Michał Mazur z firmy Mazur z Radzionkowa.

Wszystkim bardzo, bardzo dziękuję.
Teresa Bryś-Szczygieł

Zdjęcia z tegorocznej X Otwartej Konferencji Ekologicznej dostępne są w naszej galerii.